هند در حال مذاکره با اروپا برای ادامه واردات نفت از ایران علی‌رغم تحریم ها است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک رسانه هندی روز پنجشنبه (۲۳ اوت/ ۱ مرداد) گزارش داده «دهلی‌نو»، جدا از رایزنی‌هایش با مقام‌های آمریکایی جهت توضیح درباره تبعات منفی تحریم‌ها بر اقتصاد هند در حال انجام مذاکراتی با کشورهای عضو اتحادیه اروپا به منظور یافتن راه‌هایی برای دور زدن این تحریم‌ها و ادامه واردات نفت از ایران است.

«هندوستان‌تایمز» نوشت: «طبق گفته منابع رسمی، هند جدا از تلاش برای مجاب کردن آمریکا مبنی بر اینکه تحریم‌های این کشور علیه ایران پس از خروج از برجام بر اقتصاد هند اثرات منفی خواهد داشت، در حال رایزنی با اعضای اتحادیه اروپا به منظور یافتن راه‌هایی برای گریز از این تحریم‌ها است.

ایران سومین تأمین‌کننده بزرگ نفت برای کشور هند به شمار می‌رود که بیش از ۸۰ درصد از نیازهایش در زمینه انرژی را وارد می‌کند. 

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طور یکجانبه با نقض تعهدات آمریکا ذیل توافق هسته‌ای برجام کشورش را از این توافق خارج و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران در دوره‌های ۹۰ و ۱۸۰ روز امضا کرد. 

ترامپ ۱۵ مردادماه فرمانی را برای بازگرداندن اولین بسته تحریم‌ها امضا کرد و دومین بسته که صادرات نفت ایران را هدف قرار می‌دهد از ۱۳ آبان‌ماه اجرای شود.

آمریکا اعلام کرده به دنبال به صفر رساندن صادرات نفت ایران همزمان با اجرایی شدن تحریم‌های آبان‌ماه است؛ این در حالی است که کارشناسان درباره توان انجام این کار تردید ابراز کرده‌اند. 

کره جنوبی، هند، چین، ژاپن عراق و برخی کشورهای دیگر در حال رایزنی با آمریکا برای معافیت از تحریم‌های یکجانبه این کشور علیه ایران هستند. 

انتهای پیام/ 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *